Gerçek tereyağı nasıl anlaşılır?

Gerçek tereyağı nasıl anlaşılır?

Ülkemizde en sık tüketilen yağlardan biri olan tereyağının faydaları saymakla bitmez. Ancak tereyağının gerçeğini yerseniz bu faydalardan yararlanabilirsiniz.

Tereyağı hemen hemen tüm yemeklerde kullanılan bir yağ çeşididir. Maalesef piyasada bu sık kullanılan yağın sahteleri yapılmaktadır. Peki gerçek tereyağı nasıldır ve taze olduğun nasıl anlaşılır? Cevabı haberimizde...

Markete gidip tereyağı aldınız peki bu tereyağının gerçek olup olmadığını nasıl anlayacaksınız.

İşte sizlere tereyağı almanın püf noktaları…

  • -Tereyağı her şeyden önce kokusu ile kendini belli eder. Gerçek tereyağının kokusu margarine benzemez. Kendine has bir kokusu vardır. Genellikle marketten alınan tereyağlarının kokusu margarine benzer.
  • -Oda sıcaklığında kolay eriyorsa bu gerçek bir tereyağıdır diyebiliriz. Aynı zamanda tavada erittiğinizde tereyağı köpük çıkarıyorsa bu da tereyağının taze olduğunun bir işaretidir.
  • -Ucuza satılan tereyağları asla alınmamalıdır. Çünkü tereyağı uzun uğraşlar sonucunda üretilir ve fiyatı diğer yağlara oranla daha pahalıdır.
  • -Tereyağının gerçek olup olmadığını anlamanın başka yolları da vardır. Bunlardan biri aldığınız tereyağından bir parça kopararak sıcak suyun içine atmak. Eğer tek parça halinde eriyorsa bu gerçek bir tereyağıdır. Parçalara ayrılarak eriyorsa bu yağ margarindir. 

Yorum

ismail
10/02/2018
Bilgilendirme için teşekkür ederiz. Güzel bir yazı olmuş.
Top